قالب خبری وردپرس Hitmag | بسته آسان نصبی قالب هیتمگ قالب خبری حرفه ای وردپرس فردا

روش برنامه ریزی درسی برای پایه دهم

برنامه-ریزی-درسی

روش برنامه ریزی درسی برای پایه دهم

پایه دهم یکی از مقاطع مهم تحصیلی به شمار می رود، زیرا که دانش آموزان با گذر از مقطع راهنمایی به متوسطه هنوز در حال و هوای آن دوران هستند. اما در سال دوم دبیرستان یعنی همان پایه یازدهم، دانش آموزان خود را با شرایط دبیرستان وقف داده اند، با این حال هنوز هم تجربه ی کافی در رو به رو شدن با مشکلات این مقطع تحصیلی را ندارند.

چگونه برنامه ریزی درستی برای درس خواندن داشته باشیم؟

انتخاب رشته به صورت کلی از آنجایی که آینده تحصیلی و شغلی دانش آموز را رقم می زند استرس زاست. دانش آموزان در این مقطع تحصیلی است که با مفهوم کنکور آشنا می شوند. کتاب های این مقطع تحصیلی از کتاب مهم منابع کنکور سراسری به شمار می روند. بنابراین لازم است که این مقطع جدی گرفته شود و برای آن به درستی برنامه ریزی شود.

چه موانع و محدودیت هایی بر سر راه مقطع تحصیلی دهم وجود دارد؟

برای اینکه برنامه ریزی درستی در مقطع دهم داشته باشیم، لازم است توانایی ها و محدودیت های تحصیلی دانش آموز شناخته شود. برای اینکه برنامه تحصیلی مناسبی داشته باشید، لازم است توانایی های خود را در خواندن و مطالعه بسنجید. از محدودیت هایی که بر سر راهتان قرار دهند آگاه شوید و موانع تحصیلی خود را شناسایی و برای آن ها راه حل های مناسبی در نظر بگیرید.

موانع تحصیلی مقطع دهم شامل چه مواردی می شود ؟

عوامل بیرونی

کمبود فضاهای آموزشی مناسب

کمبود نیرو  کادر آموزشی

عدم فضای مناسب برای مطالعه

عدم همراهی خانواده و …

عوامل درونی

یکی از عوامل درونی که باعث می شود شما در جهت رسیدن به موفقیت دست از تلاش بردارید، یاس و کمبود اعتماد به نفس نسبت به توانایی های خود  است.

دومین عامل درونی، استرس شخص می باشد و آن هم به دلیل اعتماد به نفس پایین است.

از طرفی نداشتن برنامه مناسب در نحوه مطالعه نیز خود باعث بی نظمی و افزایش استرس درونی است. بنابراین لازم است که موانع تحصیلی را بشناسید و با توجه به امکانات موجود بهترین برنامه درسی را برای خود ایجاد کنید.

برنامه ریزی برای پایه دهم چه مزیت هایی را در پی دارد؟

از هدر رفتن وقتتان جلوگیری می شود.

اهدافتان مشخص می شود.

جلوی اتلاف انرژی و خسته شدنتان را می گیرد.

انگیزه و تلاشتان در درس خواندن را افزایش می دهد.

برنامه ریزی درسی پایه دهم رشته ریاضی

دانش آموزان باید به درس های ضریب بالای رشته ریاضی توجه خاصی داشته باشند، این نکته برای مطالعه اصولی کنکور ضروری است.

لازم است که درس های ریاضی، فیزیک، عربی و زبان را در برنامه هفتگی خودتان قرار دهید. درس های عربی و زبان از آنجایی که دانش آموزان کمتر به آن توجه می کنند اهمیت زیادی دارد.

به راحتی با وقت گذاشتن و تمرین می توانید درصد بالایی از این دو درس را در کنکور به خود اختصاص دهید.

برای مطالعه درس ریاضی و فیزیک باید برنامه جداگانه ای داشته باشید. بهترین برنامه درسی برای شما برنامه ای است که در آن نسبت سه به یک را لحاظ کنید، یعنی اگر روزانه دو درس اختصاصی می خوانید، بین این دو درس یک درس عمومی را مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت