قالب خبری وردپرس Hitmag | بسته آسان نصبی قالب هیتمگ قالب خبری حرفه ای وردپرس فردا

روش مطالعه درس های پایه یازدهم ریاضی

مطالعه-ریاضی

روش مطالعه درس های پایه یازدهم ریاضی

بسیاری از ما مطالعه کردن را کاری خسته کننده و سختی می دانیم و خیلی وقت ها نتیجه ای که میخواهیم را از آن نمی گیریم. یکی از دلایل آن این است که از روش های نوین مطالعه استفاده نمی کنیم یا اگر استفاده می کنیم هم استفاده مان درست نیست.

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا علاوه بر معرفی روش های نوین مطالعه نحوه استفاده از آن ها را هم به شما آموزش دهیم.

کد گذاری یا کدینگ

اولین روش از بهترین روش های نوین مطالعه ، کد گذاری یا کدینگ مطالب مهم است. کد گذاری به ما کمک می کند چند مفهوم و موضوع مختلف را در قالب یک کلمه یا یک جمله به خاطر بسپاریم. این کار نه تنها در وقت و زمان ما صرفه جویی می کند، بلکه با کم کردن حجم مطالب باعث می شود که مغز و حافظه مان هم بتوانند راحتتر این مطالب را به خاطر بسپارند. برای اینکه یک مطلب یا بخش از را کد گذاری کنیم دو راه داریم:

(۱از طریق معنا و آوا آنرا کد گذاری کنیم

(۲با توجه به شکل ظاهری و حروف آن را کد گذاری کنیم

در روش اول که عموما در دروسی مثل زبان استفاده می شود، ما سعی میکنیم که با استفاده از نوع تلفظ کلمه و شباهت آن با یک کلمه فارسی آنرا حفظ کنیم.

مثلا کلمه fabricate که به معنای از خود داستان در اوردن، مثل کلمه فابریکت درفارسی تلفظ می شود. پس می توانیم کد این کلمه را اینگونه بسازیم که : رفیق

فابریکت که فقط داستان بافی میکنه. در روش دوم اما ما سعی می کنیم که با توجه به شکل ظاهری کلمه یا مفهوم آنرا کد گذاری کنیم. مثلا felon به معنای تبهکار، که مانند کلمه فلان در فارسی نوشته می شود. می توانیم برای این کلمه این کد را بسیازیم: فلانی آدم تبهکاریه.

فراموش نکنید که استفاده از مسائل خنده دار و یا عجیب می تواند تا چند برابر باعث بالاتررفتن میزان به خاطر سپردن مطالب در افراد شود. سعی کنید در تمام کد هایتان از این نکته بهره ببرید اما نه تا جایی که یادگیری کدها از خود مطلب سخت تر شود.

مطالعه-ریاضی

مطالب را برای خود تکرار کنید

مطالب بسیار زیادی همه روزه به مغز ما وارد می شوند. اما تمام این دانش و مطالبی که به مغز ما ورود پیدا می کنند قرار نیست در آن ثبت شوند. از آن بدتر اینکه حتی اگر بتوانیم همه این مطالب را در ذهن خود ثبت کنیم، تا زمانی که نتوانیم از اندوخته هایمان استفاده کنیم ارزشی برایمان نخواهند داشت. پس بهتر است هرچه زودتر راهی برای فعال کردن این دانش استفاده کنیم. پیش تر و در مقاله چگونه مفهومی درس بخوانیم به شما از اهمیت اینکه مطالب را به خودمان آموزش بدهیم صحبت کرده بودیم. توصیه ما به شما این است که از این روش به عنوان یکی از روش های نوین مطالعه به این صورت استفاده کنید.

گوشی تلفن همراه خود را بردارید و شروع کنید در هنگام تدریس به خودتان صدایتان را کاملا صبط کنید. فراموش نکنید که حتما مطالب را به زبان خود بیان کنید و تنها کلمات کلیدی را عینا نقل کنید. پس از اینکه صدای خود را ضبط کردید آنرا پخش کنید و به آن گوش دهدی. در همین حین هم کتاب درسی تان را به دقت بررسی کنید تا بتوانید اشتباهات یا مطالبی که فراموش کرده اید را هم پیدا کنید و آنها را یادداشت کنید. این مشکلات را برطرف کرده و در نهایت یک ویس نهایی برای مرور خود ذخیره کنید.

تصویر سازی

بار ها و بار ها از اهمیت و جایگاه تصویر سازی در مطالعاتمان صحبت کرده ایم. ذهن ما تصاویر را بهتر پردازش می کند و می تواند آنها را راحتتر به یاد بسپارد و یادآوری آنها هم برایش ساده تر خواهد بود. به همین دلیل حتما به شما توصیه می کنیم که از تصویر ها، عکس ها و فیلم هایی که مرتبط با مطالبی که مطالعه می کنید بیشترین بهره راببرید. اما آیا حتما باید عکسی در کار باشد؟ آیا تنها تصاویر هستند که به یادگیری ما کمک می کنند؟

وقتی صحبت از یکی از بهترین روش های نوین مطالعه به میان می آید، قطعا بسیاری از مشکلات و معضلات مربوط به آن هم قبلا پیش بینی و حذف شده اند. ممکن است که دروسی مثل ریاضی به سبب اینکه به جز عدد و فرمول هیچ تصویر و عکس جذابی نداشته باشد، اما همچنان می شود به کمک برخی ابزارها کاری کرد تا تصویر سازی در آن اتفاق بیافتد. راهکار مقابله با این مشکل، این است که از خودکار یا مداد های رنگی تا حد ممکن استفاده کنیم.تحقیقات نشان می هند که استفاده از رنگ های مختلف در حال نگارش یک متن به مغز ما کمک خواهد کرد که مغز ما در هنگام مطالعه خسته نشود و بتواند به خوبی مطالب را یاد بگیرید.

کم بخوان، همیشه بخوان

یکی از مواردی که اغلب افراد آن را رعایت نمی کنند، میزان زمان و مطالبی است که به هر جلسه مطالعه شان اختصاص می دهند. بسیاری از دوستان و یا حتی خود ما سعی می کنیم تا در کوتاهترین زمان ممکن بیشترین میزان مطالب را مطالعه کنیم. این اتفاق موجب خستگی شما و مغز شما خواهد شد و در نتیجه بازده خوبی برای شما و مغزتان نخواهد داشت. برای همین هم که شده شما باید سعی کنید همیشه مطالب را دسته بندی و گروه بندی کنید. اینگونه نه تنها یاد می گیریم که برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم ، بلکه با یکی از مهمترین روش های مطالعه هم آشنا می شویم.

سعی کنید مطالب درسی را بخش بخش کرده و در هر چلسه مطالعه خود آنها را مطالعه کنید. داشتن دانش عمیق در مورد یک مطلب یا در یک زمینه خاص به شما کمک می کند که در مسیر پیشرفت و دانشگاه بسیار راحتتر به سعادت برسید. اما اگر می خواهید مطالب بیشتری را مطالعه کنید، آموزش تندخوانی یکی از مهمترین و بهترین مهارت هایی است که می تواند به شما کمک کند تا هم سریعتر بخوانید و هم دقیق تر.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت