قالب خبری وردپرس Hitmag | بسته آسان نصبی قالب هیتمگ قالب خبری حرفه ای وردپرس فردا

طریقه انتخاب منابع کمک درسی مناسب

طریقه انتخاب منابع کمک درسی مناسب

کتاب های درسی مدرسه سعی در ارائه مفهوم مطالب به دانش آموزان دارد اما برای تمرین بیشتر و کسب آمادگی کافی برای امتحانات و آزمون ها کافی نیستند بنابرین هر دانش آموزی در کنار هر درسی به کتاب های کمک درسی مراجعه می کند و کتاب های کمک درسی نقش کمکی برای یادگیری دروس را دارند امروزه دانش آموزان برای هر کتاب درسی حداقل یک کتاب کمک آموزشی خریداری می کنند.

انواع منابع کمک درسی:

کتاب های آموزش

کتاب های آموزش کتاب هایی هستند که مطلب را در سطحی پایین و زبانی ساده به دانش آموز توضیح می دهند در صورتی که شما در فهم مطلب مشکل دارید و احساس می کنید نیاز دارید با زبانی ساده مطلب را یاد بگیرید به سراغ این کتاب ها بروید.

کتاب های تست

کتاب های تست معمولا دربردارنده تست های کنکور و تست های تالیفی هستند این کتاب های شامل درسنامه و پاسخ نامه هستند و دانش آموزان پس از آنکه مطلب را خوب یاد گرفتند به وسیله این کتاب ها به تست زنی و تمرین بیشتر می پردازند.

کتاب های تشریحی

در صورتی که میخواهید برای امتحانات مدرسه یا امتحانات نهایی آماده شوید استفاده از کتاب های تست برایتان کافی نیست زیرا نوشتن پاسخ یک سوال به صورت تشریحی با حالت تستی متفاوت است و ممکن است شما سوالات تستی را خوب پاسخ دهید اما در پاسخ گویی به سوالات تشریحی ضعف داشته باشید و دلیل آن نیز به سبب سبک متفاوت پاسخ گویی به سوالات تشریحی می باشد که می بایست به صورت استاندارد و توضیحات کافی ارائه شود بنابرین برای آمادگی در امتحانات تشریحی از این کتاب ها استفاده کنید. با توجه تاثیر معدل بر کنکور ۹۸ برای آمادگی در امتحانات تشریحی از کتاب کار یا کتاب با سوالات تشریحی و امتحانات مدارس یا امتحانات نهایی استفاده کنید.

کتاب های موضوعی

در میان کتاب های کمک درسی بعضی کتاب های کمک درسی نیز برای موضوعاتی خاص به چاپ میرسند به عنوان مثال ممکن است فرمول های یک درس برای کنکور در یک کتاب به صورت خلاصه وار گنجانده شود یا اینکه آرایه های ادبی یا املا یا قرابت معنایی از درس ادبیات فارسی یا لغات درس عربی یا انگلیسی در کتاب هایی جدا گنجانده شود.

ملاک انتخاب یک کتاب  خوب:

برای انتخاب کتاب کمک درسی به توصیه بقیه اکتفا نکنید برخی مواقع توصیه دیگران متناسب با علایق یا شرایط خودشان است و با شرایط شما همخوانی ندارد و یا ممکن است جهت سود شخصی خودشان باشد. ممکن نیست یک کلاس سی نفره علایق و شرایط یکسان داشته باشند. بنابرین برای خرید منابع کمک درسی، خودتان دست به کار شوید و مطابق معیارهای زیر کتاب مورد نیازتان را انتخاب کنید.

معیارها:
– شرایط و سطح علمی شما معیار اصلی است

اگر شما هنگام مطالعه یک کتاب آن را متوجه نمی شوید ممکن است به دلیل این باشد که شما در سطح پایین تری قرار دارید و مناسب مطالعه آن منبع نیستید. یا اینکه ممکن است سوالات یک کتاب برایتان بسیار ساده باشد و این مسئله شما را دچار یک توهم کاذب بکند و شما خود را آماده بپندارید در صورتی که این گونه نیست بنابرین توجه داشته باشید که شرایط و سطح علمی خودتان را با کتاب مورد نظر بسنجید. و کتابی را انتخاب کنید که شما را به صورت صحیح آماده آزمون و امتحان کند.

– توضیحات خوب

توضیحات و درسنامه خوب همیشه یکی از معیارهایتان برای انتخاب کتاب کمک درسی باشد و همواره توجه داشته باشید که باید توضیحات آن کتاب، شما را به فهم و درک درست از موضوع برساند و در صورتی که کتاب درسی توضیحات کافی نداشت کتاب مورد نظر نواقص آن را پوشش دهد.

– مفید و مختصر

سعی کنید کتابی که انتخاب می کنید مفید و مختصر باشد، شما توضیحاتی کارآمد را از کتاب در یک زمان معقول انتظار دارید و قرار نیست رمان بخوانید و باید مدت زمان کم به مطالب بیشتری دسترسی پیدا کنید.

– کپی نباشد

مسلما نباید کتاب کمک درسی کپی و رونوشتی از کتاب درسی باشد و حتما باید توضیحاتی جدید و کارآمدتر علاوه بر توضیحات کتاب درسی ارائه کند.

چگونه از منابع کمک درسی استفاده کنیم؟

۱- پس از مطالعه کامل کتاب درسی درسنامه رو خوب و به طور کامل مطالعه کنید.

۲- روی منبع کمک درسی دچار شک نشوید و کتاب را تا آخر بخوانید.

۳- دچار تعدد منابع نشوید یک منبع مهم و اصلی را برای یک کاربرد خاص تا آخر پیش ببرید.

۴- تمرینات، سوالات و تست ها مهم تر هستند. بنابرین بیشتر تمرین کنید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت